ХОРАТА СЪС СПЕЦИАЛНИ НУЖДИ СА ЧАСТ ОТ
ОБЩЕСТВОТО И ТО НЕ МОЖЕ БЕЗ ТЯХ

Сдружение ДИА-Спорт е неправителствена организация, учредена през 1995 г. в София. То подпомага социалната адаптация и интеграция в обществото на всички социални групи, без разлика на пол, възраст и етническа принадлежност.

Катя Илиева


На 16 юли т.г. сдружението проведе международен семинар на тема
'Повишаване на общественото съзнание по отношение на положението и проблемите на хората с увреждания”.
Той е част от работата по международния проект "Рехабилитация на възрастни със специални нужди и тяхната /ре/интеграция на пазара на труда КЕНА-1НРКОО". С него се предвижда сътрудничество между различните страни в областта на насърчаване на промените за лицата със специални нужди /за хора без ръце/, за да могат те да се интегрират на пазара на работната ръка.
На семинара присъстваха, представители на български институции, както и на страните-партньорки по проекта: г-жа Катали-на Настасе от Националния съвет за малък и среден бизнес в Румъния; г-жа Илеана Хамбург от Института за работа и технологии в Германия; г-н Петер фолк от "ВЕБ Консулт"-Флоренция, г-жа Клара Пиетрини от "ЦСА Гроссето" и г-н Едоардо Малачичи - и тримата от Италия.
Според д-р Йордан Калчев от Националния статистически институт, броят на инвалидите в България над 16 години в началото на 2001 г. е 263 263 души или се е увеличил с 12.6 %. За същия период инвалидизацията /на 1000 души от населението/ е нараснала с 14.2 %. Това се дължи на по-големия брой освидетелствани през 2000 г. Нараснал е относителният дял на лицата в най-тежката степен на увреждания /I група/ - от 21.5 на 34.1 %, а е намалял делът на хората с инвалидност, отнесена към третата група - от 37.2 на 25.8 %. Внимание изисква и проблемът с инвалидизацията по възраст. Трябва да се изгради национален регистър за хората с увреждания. Това ще спомогне много за решаване на проблемите им.

Интерес представляваха изказванията на чуждестранните гости, които предлагаме със съкращения.

Равни, със собствен избор на пазара на труда
Кателина Настасе, Румъния:

Ние сме представители на 74 предприятия за малък и среден бизнес. Опитваме се да променим отношението на обществото към хората с увреждания. Те са нормални, имат същите проблеми и нужди като останалите и трябва да имат и равни възможности. В Румъния са разработени няколко закона за защита на интересите им. Работи се и проектодоговор за интеграция. Проектът за национална стратегия ще включва следните аспекти: равни права за участие в пазара на труда; работа с инвалидите на местно ниво; сътрудничество между организациите с идеална цел, свободните сдружения и правителството. Има и закон, уреждащ отношенията работодател-инвалид. Според него работодателят е длъжен да осигури работа, но не е задължен да направи промени на работното място. Това изисква допълнителни инвестиции, а държавата все още не предлага програми за субсидиране, липсва политика, която да запознае обществото и работодателите с тези проблеми и да ги стимулира.

Илеана Хамбург, Германия:
При нас има закон за инвалидите, който през 2000 г. бе осъвременен. Според него 5 % от местата в предприятие с повече от 20 работника, се заемат от хора със специални нужди. Те са с ниска квалификация и са ниско платени. Държавата обаче, им дава право да се чувстват равни с останалите, възможност за личен избор на пазара на труда, медицински услуги, облекчения при приемане на работа и за транспорт, информация за заетостта, курсове за квалификация.
Имаме специални предприятия за хора с увреждания. Ако там работят 600 души с увреждания, 300 от тях са с тежка инвалидност. Новите технологии предлагат възможности за интегриране - по телеобучение /теле-нет/ за обезпечаване мобилността на работното място; работа в къщи чрез Интернет. Това е подходящо за студентите-инвалиди. У нас те са 13 % от всички инвалиди.
Нашият институт се занимава с развиване на дистанционното обучение с предимство на инвалидите. Слабост е, че в Германия все още няма достатъчно специализирани центрове за обучение, какъвто е университетът във ферхаген, който прави разработки на технологии за инвалиди и специализирани курсове.
По принцип държавата финансира работещите инвалиди, тъй като технологиите, предназначени за тях са скъпи. В някои случаи те се финансират и от печалбата на самото предприятие. В нашия институт например, работят двама инвалиди, финансират се от проекти, разработени от самия институт.

Клара Пиетрини, Италия
Законодателството за инвалидите в Италия има два основни дяла -образование и интеграция. Закон 104 гарантира правото на образование, урежда проблемите с градския транспорт. Закон 68 гарантира работа на инвалидите в предприятия с малък и среден бизнес. Насърчава работодателите, освобождава ги от данъци. На всеки 15 души се назначава един инвалид. В Италия, за тежка инвалидност се приемат над 75 % увреждания. Тези хора получават 100 % облекчения при лечение, получават безплатни протези.

Вестник Тишина, бр. 14, 25 юли 2002г.